MAMMOGRAFİ NEDİR?

  • 0 yorum
  • 1347 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MAMMOGRAFİ NEDİR?
« : 16 Ocak 2018, 21:39:47 »
MAMMOGRAFİ NEDİR?
 
Bütün dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden birisi de meme kanseridir.Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır.Meme kanserinin teşhisinde son derece yararlı olan mamografi meme dokusunun filminin çekilmesi işlemidir.Bu sayede büyük kitlesi yağ dokusundan oluşan memenin derinliklerinde yer alan ve dışarıdan anlaşılması yada görülmesi mümkün olmayan anormallikler tespit edilebilir.Nasıl uygulanıyor?

Mamografide görüntü elde etmek için memenin görüntü dedektörü ve kompresyon plakası arasında bir miktar sıkıştırılması gerekiyor. Rutin mamografide her memenin önden ve yandan iki farklı poz görüntüsü alınıyor. Eğer şüpheli bir bulgu varsa bu alanı daha iyi görüntülemeye ve tanı koymaya yönelik ek filmler çekilmesi gerekebiliyor.

Sıkıştırmanın amacı

Memenin hareket etmesini önlemek ve kaliteli görüntü elde etmek
Memenin kalınlığını azaltarak daha az X-ışını verilmesini sağlamak
Meme içinde birbiri üzerine binen dokuların açılmasını sağlayarak olası tanı hatalarını engellemek

Dijital Mamografi Nedir?

Dijital mamografi meme görüntülemesinde aynı dijital kameralarda olduğu gibi, görüntünün bir dedektör sayesinde dijital ortamda elde edilmesi. Bu görüntü, meme radyologları tarafından mamografi için özel olarak geliştirilmiş, görüntü işleyebilen ekranlarda inceleniyor ve istenirse film üzerine de basılabiliyor.

Nasıl uygulanıyor?

Tomosentezin çekimi sırasında cihazdaki X-ışını tüpü sağa ve sola doğru hareket ediyor. Düşük radyasyon dozu vererek memenin farklı açılarda 1 mm. kalınlığında kesitlerle seri görüntülerini elde ediyor. Bu işlemde alınan toplam radyasyon dozu, normal mamografide verilen doza eşit.

Tomosentez ile çok düşük radyasyon dozu verilerek memenin farklı açılarda 1 mm. kalınlığında seri görüntüleri elde edilebiliyor. Bu görüntüler sayesinde hata payı düşüyor, kanserli doku çok daha net görülebiliyor. Normal mamografiden farklı olarak, çekim sırasında meme sıkıştırılmadığı için kadınlar rahatsızlık ve ağrı hissetmiyor.


Mammografi ne işe yarar?

Mammografi meme kanserini henüz kitle oluşmadan başlangıç evresinde belirleyebildiği için rutin tarama tetkiki olarak kullanılmaktadır.Ayrıca memede ele gelen kitlenin iyi veya kötü huylu olup olmadığını belirlemede de yardımcı olur.

30-40 yaş arasındaki kadınlarda mamografi gerekli midir?

Evet gereklidir.30-40 yaş arası yapılan mamografiler ilerideki mammografi incelemelerine bir temel oluşturması ve mukayese şansı verme açısından önemlidir. Bu mammografiler ileride ayırıcı tanı için biyopsi yapılması gereğini ortadan kaldırabilir.

Mammografi Ne Zaman Yaptırılması gerekir?

20 yaş ve üzerindeki her kadın her ay kendi memesini muayene etmelidir.

40 yaş arası kadınlar her 3 senede bir, 40 yaşın üzerindeki kadınlar ise her yıl meme muayenesi yaptırmalıdır.

35-39 yaş arasındaki kadınların, ileri yaşlarda kendilerini mukayesede temel teşkil edecek, bir mammografi çektirmeleri gereklidir.

40-49 yaş arasındaki kadınlar 1 veya 2 yılda bir mammografi çektirmelidirler.

50 yaşın üzerindeki kadınlar her yıl mammografi çektirmelidirler.

Bu mamografi takvimi Amerikan Kanser Derneği tarafından meme kanseri olmayan kadınlara önerilmiştir.Meme kanseri hastaları için uygun bir takvim değildir.

Mammografi için ön hazırlık nasıl yapılmalıdır?

Mammografiye gitmeden önce lütfen aşağıdaki durumlara dikkat ediniz:

Deodorant , parfüm, pudra, vücut yağı, kol altı veya göğüslere sürülen herhangi bir losyon kullanmayınız. Bu tür maddelerin kullanılması filmin netliğini bozabilir.

Elbise yerine etek, bluz veya pantolon - bluz giyiniz.Tetkik esnasında soyunmak ve ardından giyinmek daha kolay olur.

Doktor mamografide kitle görürse?

Bu durumda memedeki kitlenin lokalizasyonu yani yerinin belirlenmesi önemlidir.

Doktor ilk olarak kitlenin yerini işaretleyecektir. Anormal olan kitle elle hissedilmediği zaman biyopsi yapılarak yerinin belirlenmesinde röntgenin yardımına ihtiyaç vardır. Bu işleme lezyon işaretlenmesi denir.Bu işaretleme işlemi özel eğitim almış radyolog Dr. tarafından mammografi ünitesinde özel röntgen cihazları altında yapılır.

Meme alkolle silinir, lokal anestezi yapılır. Hastanın mammografisi rehberliğinde içinde çok ince bir tel olan iğne anormalik görünen bölgeye sokulur. İğne çekilir ve rehber tel içeriye bırakılır. Daha sonra işaretlenen bölge meme cerrahisinde uzman Dr. tarafından çıkarılır ve doku patolojiye gönderilir.Patolojiye giden doku incelenerek ilaç tedavisi mi yoksa cerrahi tedavi mi gerektiğine karar verilir.

YANLIŞ

Mamografi çekimi ağrı veren bir işlemdir ve memeye zarar verebilir.

DOĞRU

Mamografi çekimi sırasında meme baskılanıyor. Bu rahatsızlık veren bir durum olsa da memeye zarar vermiyor ve genelde ağrı duyulmuyor. Mamografi çekiminin, memenin daha az hassas olduğu adet dönemi sonrasına denk getirilmesi, bu rahatsızlığı azaltabiliyor.


« Son Düzenleme: 16 Ocak 2018, 22:44:48 Gönderen: weonly »