VAJİNİSMUS TEDAVİ METHODLARI NELERDİR?

  • 0 yorum
  • 1114 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
VAJİNİSMUS TEDAVİ METHODLARI NELERDİR?
« : 21 Aralık 2017, 23:19:12 »
VAJİNİSMUS TEDAVİ METHODLARI NELERDİR?

1)  Bilişsel Tedaviler

Kişilerin sahip oldukları kızlık zarı, vajina, cinsellik ve ilk gece ile ilgili yanlış, eksik ve abartılı düşüncelere “bilişsel çarpıtma” denir.  Vajinismus tedavisi ilk olarak bu bilişsel çarpıtmaların düzeltilmesi ve yerine cinsellikle ilgili doğru bilgilerin aktarılması ile başlar.

Vajinismus tedavisine başlarken kişiye verilen bilişsel terapiler arasında cinsellik ve genital anatomi (yapı) ile ilgili doğru bilgiler yer almaktadır. Çünkü vajinismus problemi yaşayan pek çok kişi kendi genital organlarını tanımamaktadır.

Hatta pek çok hasta suçlu olarak kızlık zarını gördüğü için bir jinekoloğa başvurarak kızlık zarının kesilerek alınmasını istemektedir. Alınan kızlık zarına rağmen ilişkiye girememe sorunun devam etmesi ise umutsuzluklara neden olmaktadır. Yalnızca kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen anatomik problemlerde kızlık zarı ameliyatla alınmalıdır.

Yine cinsel ilişki problemi yaşayan pek çok hasta vajinasının dar olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle içeriye eşinin penisinin girmesinin imkansız olduğunu düşünmektedir. Halbuki vajina doğumda bebeğin çıkmasına bile imkan tanıyacak şekilde esneyen ve genişleyen bir organdır. Vajina darlığı son derece nadir görülen jinekolojik bir problemdir. .

Bunun için kişiye ilk etapta kızlık zarı, vajina, klitoris, iç ve dış dudaklar, idrar deliği, perineyi içeren kadın genital anatomisi ile ilgili geniş bilgiler verilmektedir.  Daha sonrasında da bazı egzersizlere geçilmektedir.

2)  Davranışsal Tedaviler

Vajinismus egzersizleri, cinsel terapiler, vajinismus evde tedavi ...
Kesin çözüm için yalnızca "cinsel bilgi sahibi olmak yetmemekte"dir. Vajinismus bir bilinç altı problemidir ve edinilmiş yanlış davranışın değiştirilmesi de bir takım uygulamaları gerektirir.

Ankara'da vajinismus tedavisi , İzmir'de vajinismus tedavisi ve İstanbul vajinismus kliniklerinde karı koca doktor olup vajinismus problemi yaşayan pek çok çift de başvurmaktadır. Vajinismus sorunu kendisi doktor olan kadınlarda dahi izlenebilmektedir.


Kişinin kendi başına veya eşiyle yapacağı basit egzersizlerle kendisini keşfetmesi, kendi genital organlarını tanıması için yapılan uygulayarak öğrenme tedavisine “davranışsal cinsel terapi” veya “cinsel terapilerde davranışsal yaklaşım” adı verilmektedir.

Davranışsal cinsel yaklaşım halk arasında  “Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap”  olarak da bilinmektedir. Bu egzersizlerin uygulanması kişilerin tedavisinde kalıcı ve kesin çözüm için şarttır. Çünkü bilmediğimiz, dokunmadığımız ve bakmadığımız bir organdan korkarız.

Dokunmak, hissetmek, görmek tedavilerdeki ilk ve en önemli basamaklardır.  Aşağıdaki bilgiler ve vajinismus için egzersizler aynı zamanda hastalara önerdiğimiz “vajinismus evde tedavi” yöntemleri arasındadır.

3)  DİNAMİK TEDAVİLER

Freudian düşünceye göre çocuklukta “ödipal dönem” adı verilen ve cinsel kimliğin geliştiği bir kritik dönem vardır. Bu dönemde çözüme kavuşamayan psikolojik durumlar erkeklerde ve kadınlarda ilerleyen yaşlarda vajinismus, cinsel isteksizlik, erken boşalma, iktidarsızlık gibi problemlere neden olabilmektedir.

Vajinismusta dinamik cinsel yaklaşım bilinçaltında çözüme kavuşamamış sorunlara uygun cevaplar arar ve bilinç ile bilinçaltında tüneller açarak kişilerde farkındalığı arttırmayı amaçlar. Dinamik yaklaşım bilişsel ve davranışsal yaklaşımlarda daha uzun sürmekte ve daha fazla çaba gerektirmektedir.

Çoğu zaman vajinismus “öğrenilmiş yanlış bilgiler ve davranışlar” sonucunda gelişmekte olup tedavide bilişsel ve davranışsal cinsel terapiler yeterli gelmektedir.  Ancak vajinismus terapist tarafından kişinin ödipal problemlerinin de olduğu düşünülüyorsa dinamik cinsel terapiler de tedaviye eklenmelidir.

4)  CERRAHİ YÖNTEMLER

Vajinismus tedavisi için genital bölgeye bazen cerrahi işlemler, küçük operasyonlar da gerekebilir.

Vajinismus sorunu bazı durumlarda özellikle kızlık zarı ve vajina yapısına bağlı doğuştan gelen veya sonradan kazanılan bazı fiziksel problemlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Özellikle kızlık zarının doğuştan sert, yüksek kenarlı veya ara bölmeli oluşu sık rastlanılan durumlardır. Bu tür yapısal problemlerde kızlık zarının kesilmesi (himenotomi operasyonu) veya kızlık zarının cerrahi olarak çıkartılması (himenektomi operasyonu) gibi cerrahi işlemler oldukça faydalar sağlamaktadır.

Doğuştan kızlık zarının yapısal problemlerine bağlı olarak cinsel ilişkiye giremeyen vajinismus hastalarının pek çoğuna, yaşadıkları psikolojik süreçlerinden dolayı cinsel tedavilerin de verilemesi şarttır.


« Son Düzenleme: 21 Aralık 2017, 23:27:26 Gönderen: esudur »
Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap