Vajinismus Tedavi egzersizleri

  • 0 yorum
  • 1659 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Vajinismus Tedavi egzersizleri
« : 21 Aralık 2017, 23:15:40 »
Vajinismus egzersizleri

1) Ayna egzersizi

Ayna ile genital organların iyice incelenmesi. Vajinismus tedavisinde ayna egzersizi yere konulan bir el aynası ile genital organların açılarak içinin görülmesini sağlayan çalışmalardır.

Aynayla değişik açılardan cinsel organların incelenmesi bazı hastalarda ilk dönemlerde can sıkıcı olabilir. Ancak bu duruma zamanla alışılmaktadır.

2) Masaj egzersizi (Sensitif fokus)

Dokunarak hissetme. Haz odaklı bir çalışma olup kişinin kendisi ve eşi tarafından genital organların hissedilmesi, klitorise yapılan masaj ile hazzın hissedilmesini içerir. Vajinismus tedavisinde masaj egzersizi bebek yağı ile yapılabilir. Bunun için eczanelerden bebek yağı isteminde bulunabilirsiniz.

3) Kegel egzersizi

Kegel egzersizleri vajinal PC kasının (Pubococygeus kasının) sıkılıp gevşemesi şeklinde yapılan egzersiz olup “farkındalığı” arttırır. Ayrıca kegel egzersizi cinsel hazzı da arttırmaktadır. Kişilere bu konuda pek çok yararlar sağlar.

Kegel egzersizleri özellikle menopoz döneminden sonra kadınlarda görülen idrar kaçırma sorunlarına karşı önleyicidir.

Ayrıca kegel egzersizleri cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunlarının tedavisi için de kullanılır.

Kegel egzersizlerindeki amaç vajinal kasların kontrollü bir şekilde yönetilmesinin öğrenilmesidir. Bu egzersizler sayesinde cinsel haz da belirgin ölçüde artmaktadır.

4) Nefes egzersizi (Soluk alıp verme egzersizi)

Doğru nefes alıp verme vajinismus ve diğer cinsel terapilerde hem kasların gevşemesi hem de doğru ruhsal duygulanım açısından son derece önemlidir. Bu nedenle asla nefes tutmamayı öğrenmek, doğru nefes akışını sağlamak davranışsal cinsel tedavilerin önemli bir parçasıdır.

Nefes alma egzersizleri vajinismus tedavisi sırasında son derece önemlidir.

5) Parmak egzersizleri


Pek çok klinik tarafından uygulanan vajinismusta parmak egzersizleri kişilerde vajina kaslarının kontrollü bir şekilde gevşetilmesini sağlamaktadır. Ayrıca parmak egzersizi vajinanın hissedilmesini sağlar.

6) Vajinismus tedavisinde alternatif yöntemler

Vajinismus tedavisinde cinsel terapileri destekleyici pek çok altenatif yöntemler de mevcuttur. NLP (Neurolinguistik Programming), EMDR, EFT, Biofeedback terapi ve vajinismus tedavisi için akupunktur tedavisi bunlardan bazılarıdır. Vajinal kasa vajinismus tedavisi için botoks uygulaması da diğer bir tedavi altenatifidir. 

Vajinismus tedavisinde parmak egzersizi nasıl yapılır?

Parmak egzersizlerinde hastaların serçe parmağının bir boğumundan başlayarak gittikçe artan şekilde işaret parmağına, daha sonrasında da çift parmakla vajina içine sokmaları amaçlanmaktadır. İlerleyen aşamada hastaların eşlerinin parmağını vajina içine sokmaları istenmektedir. Parmak egzersizi sırasında kişinin derin nefes alıp vererek kendisini gevşetmesi istenir.

Pek çok hasta tarafından parmak egzersizi itici gelmekte ve vajinismus tedavisinin yarıda bırakılmasına neden olmaktadır.

Etiket :Vajinismus eksersizleri,Vajinismus için hangi eksersizleri yapmalıyım,Vajinismus eksersizile geçermi


« Son Düzenleme: 21 Aralık 2017, 23:28:28 Gönderen: esudur »