Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)Tedavisi

  • 0 yorum
  • 1302 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)Tedavisi
« : 14 Ocak 2018, 20:27:53 »
Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon nasıl geçer? Basit yaşam tarzı değişiklikleri, yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına genellikle yardımcı olabilmektedir, ancak bazı insanlar da ilaç tedavisi gerekli görülmektedir. Doktorunuz size hem yaşam tarzınızla ilgili yapabileceğiniz değişiklikler hem de gerekirse kullanacağınız ilaçlar hakkında bilgiler verecektir.

Yüksek tansiyona sahip olan herkese sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapması önerilir. İlaç kullanımına gerek duyulup duyulmadığı kan basıncınızın seviyesine, kalp krizi veya felç gibi problemler geliştirme riskinize bağlıdır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler yüksek tansiyonu azaltmak ya da kontrol altında tutmak için oldukça etkilidir. Bazıları birkaç hafta içinde kan basıncınızı düşürebilmektedir, bazıları ise daha uzun sürebilmektedir.

Tuz alımını günde 6 grama kadar azaltın, diyetinizdeki tuz miktarını nasıl azaltabileceğinizi öğrenin.

Az yağlı, dengeli beslenmeye özen gösterin. Özellikle taze meyve ve sebzeleri bol bol yiyerek daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz.

Aktif olmaya çalışın. Daha fazla egzersiz yapmanıza yardımcı olabilecek yöntemleri öğrenin.
Alkollü içki içmeyi bırakın.

Kilo vermeye çalışın. İdeal kilonuzun kaç olduğunu belirlemek için bir uzmandan yardım alabilir, gerekirse diyet ve egzersiz programı uygulayabilirsiniz.
Daha az kafein içmeye çalışın. Özellikle kahve, çay ve kola gibi kafein içeren içecekleri azaltmak önemlidir.

Sigarayı bırakmaya çalışın. Gerekirse bırakmak için bir uzmandan yardım almayı deneyin.
Mümkünse en az altı saat uyumaya çalışın.
Yüksek kan basıncını azaltmak için ilaç kullanmaya gerek kalmadan önce bu basit yöntemleri uygulayarak tansiyon probleminize yardımcı olabilirsiniz. Aslında, bu değişiklikleri erkenden uygulamaya başlarsınız, ilaç almanıza hiç gerek kalmayacaktır.

Yüksek Tansiyon Diyeti

Özellikle tuzu azaltmaya özen gösterdiğiniz diyet programını sağlık uzmanıyla beraber şekillendirebilirsiniz. Yüksek tansiyonu azaltmak ve kontrol altında tutmak için diyete dahil edilmesi gereken gıdalar şöyle sıralanmaktadır:

Tüm tahıllar

Meyveler (örneğin elma, muz, portakal, armut ve kuru meyveler)

Brokoli, lahana ve havuç gibi sebzeler

Baklagiller (örneğin fasulye, mercimek, nohut, barbunya ve lima fasulyesi)

Yağsız ya da az yağlı süt ve süt ürünleri

Somon, orkinos ve alabalık gibi omega-3 yağ asitleri açısından yüksek olan deniz ürünleri (haftada iki kez balık yemeye çalışın)

Yüksek tansiyon için uygun bir diyet izlerken, yemekten kaçınmanız gereken gıdalar ise şöyledir:

* Kırmızı et
* Palmiye ve hindistancevizi yağları
* Şekerli yiyecek ve içecekler
* Yüksek Tansiyon İçin İlaç Tedavisi

Yaşam tarzı değişiklikleri sonuç vermezse yüksek tansiyon kontrolüne yardımcı olmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Birçok insan farklı yüksek tansiyon ilaçları almaktadır. İlk önce sizin için önerilen ilaç, yaşınıza ve etnik kökeninize bağlı olarak değişecektir.

55 yaşın altındaysanız – genellikle ACE inhibitörü veya anjiyotensin-2 reseptör bloker (ARB) önerilir.

55 yaşında veya daha büyükseniz ya da herhangi bir yaştaysanız ve Afrikalı veya Karayip kökenli iseniz – genellikle bir kalsiyum kanal blokerleri önerilir.

Hayatınızın sonuna kadar kan basıncıyla mücadele etmek için ilaç almanız gerekebilir. Ancak birkaç yıl içinde kan basıncınızın kontrolü sağlanıyorsa doktorunuz tedavinizi azaltabilir veya durdurabilir.

İlaçlarınızı belirtildiği şekilde almak gerçekten önemlidir. Dozlarını atlarsanız, etkili bir şekilde fayda sağlayamaz. İlacın sizi farklı hissettirmemesi size fayda sağlamadığı anlamına da gelmemektedir.

Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar yan etkilere neden olabilir, ancak çoğu kişide herhangi bir yan etki görülmemektedir.

Kan basıncı ilaçları, yüksek tansiyona neden olan bazı vücut işlevlerini durdurmak veya yavaşlatmak için farklı şekillerde çalışır. Kan basıncını düşüren ilaçlar şunları içermektedir:

Diüretikler: Kanınızdaki sıvı miktarını azaltan bu ilaçlar vücudunuzdan fazla sodyumu atarak kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olmaktadır.
Beta Blokerler: Kalbin yavaş ve daha az kuvvetle atmasına yardımcı olarak yüksek tansiyonu düşürür.

Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim İnhibitörleri: Anjiyotensin-II kan damarlarını daraltan, kan basıncını artıran bir hormondur. Bu ilaçlar Anjiyotensin II üretimini durdurmaktadır.

Anjiyotensin II Reseptör Blokerleri: Anjiyotensin II bloke edildiğinde, kan damarları daralmaz ve yüksek kan basıncı düşer.

Kalsiyum Kanal Blokerleri: Kan damarlarının rahatlamasına izin vererek kan basıncını düşürür.

Alfa Blokerleri: Kan damarlarını sıkıştıran sinir uyarılarını azaltır. Bu, kanın daha serbestçe akmasını sağlar ve kan basıncının düşmesine neden olur.

Alfa-Beta Blokerleri: Alfa blokerlerin yaptığı gibi sinir uyarılarını azaltır. Bununla birlikte, beta blokerleri gibi, kalp atışlarını yavaşlatır. Sonuç olarak kan basıncı düşer.

Vazodilatörler: Kan damarı duvarlarındaki kasları rahatlatır, böylece kan basıncını düşürür.Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap