Hipertansiyon Tanısı,Nedenleri

  • 0 yorum
  • 1241 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Hipertansiyon Tanısı,Nedenleri
« : 14 Ocak 2018, 19:52:00 »
Hipertansiyon Tanısı
Tanıya yönelik işlemlerin hedefi şunlardır:

- Kan basıncı düzeyi ile hipertansiyon tanısını koymak

- Hipertansiyonun olabilecek ikincil nedenlerini saptamak;

- Diğer risk faktörlerini, hipertansiyonun yapabileceği organ hasarlarını ve yandaş hastalıkları araştırarak kalp ile ilgili olabilecek riskleri değerlendirmektir.

- Hipertansiyon tanısı en az 2-3 muayene ziyaretine ve her muayene ziyaretinde en az iki kan basıncı ölçümüne dayanmalıdır; ancak özellikle şiddetli vakalarda tanı tek bir ziyarette elde edilen ölçüm sonuçları esas alınarak konabilir. Ölçümlerden önce hastanın sessiz bir odada birkaç dakika oturması sağlanmalıdır. 1-2 dakika arayla en az iki ölçüm yapılmalı ve ilk iki ölçüm birbirinden büyük ölçüde farklıysa, ek ölçümler yapılmalıdır.

1)KAN BASINCI ÖLÇÜMÜ

Kan basıncı hekim veya hemşire tarafından hastanede, hasta veya bir yakını tarafından evde veya otomatik olarak tansiyon holter ile 24 saat boyunca ölçülebilir. Kan basıncının 140 mmHg veya diyastolik (küçük tansiyon) kan basıncının 90 mmHg nin üzerinde olması veya her ikisinin bu değerler üzerinde olması hipertansiyon tanısı için yeterlidir.

Hipertansiyon tanısı konulduktan nedene yönelik sorgu, muayene, kan ve idrar tetkikleri istenecektir. Tetkikler bir hastalığa bağlı hipertansiyon durumunu işaret ediyorsa o hastalığa yönelik ilgili uzman tarafından tedavi düzenlenecektir.

Eğer tüm tetkikleriniz normal sınırlarda ise esansiyel (Primer - Birincil ) hipertansiyon tanısı konulmuş olacaktır. Bilindiği gibi tüm hipertansiyon vakalarının 90-95 nin sebebi ortaya konamaz ve esansiyel olarak adlandırılır.

2)Hipertansiyonun olabilecek ikincil nedenlerini saptamak;

Kapsamlı bir şekilde ailesinde hipertansiyon, şeker, erken ortaya çıkan kalp damar hastalığı, inme veya böbrek hastalığı olup olmadığı öğrenilmelidir. Hastanın aşağıda olduğu gibi geniş hastalık hikayesi alınmalıdır:

Yüksek kan basıncının süresi ve önceki düzeyleri;

İkincil hipertansiyon nedenlerini düşündüren şikayetler

Kan basıncını yükseltebilecek ilaç veya maddelerin alımı (örn. meyan kökü, burun damlaları, kokain, amfetaminler, doğum kontrol hapları, kortizol, ağrı kesiciler) dikkatlice sorgulanmalıdır.

Hipertansiyonu ortaya çıkarabilecek faktörler örneğin, tuz, alkol, sigara ve fiziksel aktivite miktarı, erken erişkin yaşamda başlayan kilo alımı sorgulanmalıdır.

Mevcut hastalıkları (Kalp damar hastalığı, kalp yetersizliği, inme, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, astım veya KOAH) ve bu hastalıklarda tedavi için kullanılan ilaçlar sorgulanmalıdır.

Önceki hipertansiyon tedavisi, sonuçlar ve istenmeyen etkiler sorgulanmalıdır.

Hasta ve/veya eşine, uyku apne sendromu ve horlama hakkında sorgulamalıdır.

İkincil hipertansiyona düşündürebilecek işaretler dikkat edilmelidir.

Böbrek hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kan, ailede böbrek hastalığı öyküsü (polikistik böbrek),

Hipertansiyon ile birlikte terleme, baş ağrısı ve çarpıntı atakları (feokromositoma)

Kas zayıflığı ve kasılma atakları (aldesteronizm), horlama, uykuda nefes durması gibi özellikler dikkatlice incelenmelidir.

Karın muayenesinde büyümüş böbrekler (polikistik böbrek), karın bölgesini dinlemekle duyulan üfürümler (renovasküler hipertansiyon), sırttan duyulan üfürümler (aort koarktasyonu), kasık nabızların azalması ya da gecikmesi (aort koarktasyonu) bize yararlı bilgiler verebilir.

3) Hipertansiyonun Yapabileceği Riskleri Değerlendirmek

a) Elektrokardiyografi:

Elektrokardiyografi yüksek kan basıncı olan herkeste bütün rutin değerlendirmelerin bir parçası olmalıdır. Sol karıncıkta kalınlaşmanın EKG bulguları tesbit edilen hastaların kalp damar hastalığına yakalanma riskleri artmaktadır. Hipertansiyonun kalp kasına verdiği hasarın göstergesi olarak önemlidir.

b) Ekokardiyografi:

Sol karıncıkta kalınlaşmanın kesin tanısı ekokardiyografi dediğimiz kalp ultrasonu ile konur. Kalp damar hastalığına yakalanma riski açısından EKG’den daha duyarlı ve değerlidir.

c)Böbrek Testleri:

Hipertansiyonu olan bir hastada, herhangi bir bozulmuş böbrek işlevi bulgusu sıktır ve tedavi gören hastalarda dahi gelecekteki kalp ilgili olabilecek olaylara ve ölüme ilişkin çok güçlü bir tahmin faktörüdür. Hipertansiyona bağlı böbrek hasarını 2 yolla tesbit edebiliriz.

Azalmış böbrek işlevi bulgusu: MDRD veya kreatin klirensi denilen böbrek testleri ile ölçülür.

MDRD yaş, cinsiyet, ırk ve kan kreatinin değerleri ölçülür ve normal değer 60 (mL/dak/1.73 m2) üstüdür

Kreatin klirensi 24 saat toplanan idrar ile veya yaş, kilo ve kan kreatinin değerlerinin gerektiği formül ile ölçülür. Norma değeri 60 mL/dak üstüdür. (Direk hesaplama yerine)

İdrarda protein atılımının artması: İdrarda protein atılım oranı sabah ilk idrar ile veya 24 saatlik toplanan idrar ile tesbit edilebilir. Sabah ilk idrarı için normal değer <30µg/mg  iken 24 saatlik toplanan idrarda <30 mg/24 st şeklindedir.

d) Şeker Testleri:

Şeker hastalarında en önemli ölüm sebebi kalp damar hastalıkları olduğu çok iyi bilinmektedir. Özellikle şeker tanısı olan hastalarda kalp korumasını en üst düzeye çıkarmak için, daha yoğun hipertansiyon ilaç tedavisi tavsiye edilmiş ve hedef kan basıncı değeri <130/80 mmHg olarak önerilmiştir. Bununla birlikte her hastada altta yatan bir şeker hastalığını atlamamak için kan şeker düzeyi bakılmalı riskli ise kesin tanı için 2 saatlik kan şeker testi uygulanmalıdır.

e) Şişmanlık:

Yapılan büyük çalışmalarda bel çevresi ve VKİ normalin üstünde olan bireylerde kalp damar hastalığı riski artmaktadır. Bu anlamda hastalarımızın mutlaka bel çevresini ve vücut kitle indeksini ölçmeliyiz. Bel çevresi  erkeklerde 102 cm’in üstünde ,  kadınlarda 88 cm’in üstünde olması önemli bir risk faktörüdür. VKİ kilo/boy’un karesi şeklinde formül ile hesaplanabilir ve 25’in üstü hafif kilolu, 30 üstü şişman olarak değerlendirilir.
 

Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap