Nefroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

  • 0 yorum
  • 3403 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Nefroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?
« : 24 Ağustos 2018, 10:13:32 »
Nefroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Nefroloji nedir?

Nefroloji bilim dalı, iç hastalıkları ana bilim dalının bir yan dal uzmanlık alanıdır. Aynı zamanda iç hastalıkları uzmanı da olan nefroloji uzmanları daha çok böbrek yetmezliği, hipertansiyon, elektrolit (sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi) bozuklukları ve idrar anormalliklerinin (idrarda kan bulunması, idrarda protein/albumin bulunması gibi) nedenlerinin araştırılması, tedavi olanaklarının belirlenmesi ve böbrek fonksiyonlarının korunması ve takibi konularında rol alırlar.

Aslında Türkiye’de geçmişi çok eski olmasına rağmen oldukça az bilinmektedir. Genel olarak böbreğin bütün hastalıklarıyla ilgilenir. Günlük hayatta en çok bilinenlerden bir tanesi böbrek yetmezliğidir.Böbrek yetmezliği olan hastalarla da ilgilenilir. Bunun yanında her türlü kistik böbrek hastalıkları, böbrek taşı hastalıkları nefrolojinin ilgi alanı içindedir. Günlük hayatta bildiğimiz diyaliz hastaları, nefrolojinin ilgilendiği, tedavi ve takip ettiği hasta grubunu oluşturmaktadır. Son olarak da böbrek nakli, organ transplantasyonu nefroloji uzmanlarının takip alanları içerisine girmektedir.

NEFROLOG KİMDİR?

Nefroloji konusunda eğitim alıp bu alanda uzmanlaşan hekimlere nefrolog adı verilir. Ülkemizde nefrolog olabilmek için altı yıllık temel tıp eğitimi, İç Hastalıkları alanında dört yıllık ihtisas eğitimi ve sonrasında Nefroloji alanında üç yıllık yan dal uzmanlık eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıklarla İlgilenmektedir?

Böbrekler ile ilgili herhangi bir şikâyet var ise hiç vakit kaybetmeden, hastanelerin Nefroloji polikliniklerine başvurmak gerekmektedir. Ancak oldukça güç anlaşılabilen böbrek hastalıkları, üreme sistemi içinde yer alan organlarda görülen problemler ile de kendisi hissettirebilmektedir. Daha kolay anlaşılması mümkün olan söz konusu rahatsızlıklar, dolayısı ile dikkate alınmak zorundadır.

Böbrek fonksiyonlarının çalışması ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından, kronik olan ya da henüz başlangıç aşamasındaki hastalıkların, erkenden tespit edilmesi gerekmektedir. Ancak böylece böbrek hastalıklarından korunmak ya da iyileşme sürecini başlatmak mümkün olmaktadır. Genel anlamda, Nefroloji branşı, şu hastalıklar ve sağlık sıkıntıları ile ilgilenmektedir:

*   Böbrek hastalıklarının tedavisi
*   Hipertansiyon, diyabet ve aterosklerozun böbrek fonksiyonlarına karşı koruyucu hekimlik hizmetleri
*   Son dönem böbrek hastalarının destek tedavileri ve takibi hizmetleri
*   Böbrek iltihapları (Nefrit ve Pyelonefrit gibi)
*   Akut böbrek yetmezliği
*   Kronik böbrek yetmezliği
*   İdrar yolu enfeksiyonları
*   Hipertansiyon (Böbrek kaynaklı)
*   Kronik Nefrit
*   Albumin
*   Böbrek taşları
*   Üremi
*   Böbrek kanseri

Nefroloji Bölümüne Başvurmayı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Ciddiye alınmadığı takdirde ciddi sonuçlar doğurması mümkün olan ve hayati önem de taşıyan böbrek rahatsızlıkları, maalesef örneğin bir kalp hastalığı kadar önemsenmemekte; bu nedenle de zaten sinsice ilerleme gösteren böbrek hastalıkları, son aşamalara gelmeden tespit edilmemektedir. Bu bağlamda, özellikle hastanelerin Nefroloji bölümüne başvurmayı gerektirecek durumları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

*   Gece sık sık idrara kalkma
*   Karın bölgesinde sürekli bir ağrı
*   Mide bulantısı
*   El ayaklarda ve gözlerde şişme
*   İdrar yapmada bozukluklar
*   Ağrılı idrar
*   Uykuda idrarı tutamama
*   Nefes darlığı

Nefroloji Koruyucu Hekimlik De Yapar

Fonksiyonları ve yaşamsal önemleri düşünüldüğünde böbreklerle ve idrar yollarıyla ilgili fark edilen herhangi bir belirti küçük de olsa ciddiye alınmalı, Nefroloji Bölümüne gidilmeli, alanında uzman hekimlere danışılmalı, muayene olunmalıdır. İhmallerin daha büyük sonuçlar doğuracağı, böbrek hastalıklarının sinsi bir şekilde ilerlediği unutulmamalıdır. Diyabet, arteroskleroz ve hipertansiyon gibi hastalıklarının böbrek fonksiyonlarıyla da ilgisi olduğundan Nefroloji Bölümü bu hastalıklara karşı koruyucu hekimlik hizmeti vermektedir. Nefroloji diyaliz hastalarının tedavi ve takibini de yapmaktadır. Son döneminde olan ve böbrek naklinden başka çaresi kalmayan hastalara yapılan organ nakillerinin sonrasındaki takipler de Nefroloji dalında uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Nefroloji Bölümünden başka idrar yolları ve böbrekle ilgili hastalıkları bulunan 0–18 yaş arasındaki çocukların teşhis ve tedavilerini yapan Çocuk Nefrolojisi bölümleri de vardır. Erken tanının amaçlandığı Çocuk Nefrolojisi bölümlerinde tetkiklerden ve tedaviden başka tekrar hasta olunmasını, böbreklerin geri dönüşümsüz zarar görmesini engellemek için koruyucu hekimlik de yapılır. Ayrıca son dönemde böbrek yetmezliği yaşayan çocuklar diyalize ve gerekliyse böbrek nakline hazırlanır.

**Etiketler: nefroloji nedir tedavisi,nefroloji nedir kısaca,nefroloji nedir hangi hastalıklara bakar,çoçuk nefroloji nedir,nefroloji muayenesi nasıl yapılır,nefroloji hastalıkları belirtileri,nefroloji ne demek,nefroloji ile üroloji arasındaki fark nedir