İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü Nedir ? Hangi Hastalıklara Bakar?

  • 0 yorum
  • 2991 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü Nedir ? Hangi Hastalıklara Bakar?

İmmünoloji Nedir?

İmmünoloji pek çok farklı konuyu içinde barındıran bir bilim dalıdır. İmmünoloji bilim dalı, asıl olarak organizmaların bağışıklık sistemlerinin hasta oldukları halleri ile sağlıklı oldukları zamanlardaki durumlarını ve fizyolojik işlevleri ile insanların bağışıklık sistemlerinin uygunsuz bir şekilde işlemesi sonucu oluşan immünolojik bozuklukları kapsamaktadır. Örnek vermek gerekirse otoimmün bozukluklar bu tür bozukluklar olarak değerlendirilir.

İmmünoloji biliminin çıkış noktası Louis Pasteur’ün 1879 yılında zayıflatılmış basili kültürleriyle bir Şarbon aşısı hazırlaması ve bu aşıyı hayvanların üzerinde deneyimleyerek güçlü bir bağışıklık sistemi oluşmasını sağlamıştır. Bu çalışma 1880 yılında tavuk kolerasından yola çıkarak aşının geliştirilmesi ile devam etmiştir.  1884’de bir köpek tarafından ısırılan Joseph Meister isimli çocuğun üzerinde denenen kuduz aşısının başarılı olması sayesinde bağışıklık biliminin mikrobiyoloji ile ilk ortaya çıkış dönemi olarak kabul edilir. İmmünoloji bilimi sizin de gördüğünüz gibi ilk olarak hayvanları ve insanları etkileyen mikroorganizmalara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için ortaya çıkmıştır.

İmmünoloji vücudun bağışıklık sistemini nasıl güçlendireceği konusunda çalışmalar yapan ve her geçen gün kendini sürekli yenileyen bir bilim dalıdır. İlgi alanının çok geniş bir dağılıma yayılması bunun başlıca nedenidir. Bu gelişmeler diğer tıp alanlarına da çok katkı sağlamıştır. Çünkü immünoloji sadece bağışıklık sistemi veya hastalıklarla ilgilenmez vücutta oluşan tüm olumsuzluklara karşı aynı şekilde ilgi gösterip bu konuda da araştırma yapmaya ve meydana gelen olumsuz durumu ortadan kaldırmak için araştırmalar yapar. Bunu daha akılda kalıcı olması adına şöyle açıklayalım bazı kişilerin kanlarındaki alyuvarlarının taşıdığı antijenler kan nakilleri sırasında uyuşmazlık yaşanmasına neden olmaktaydı. 1900 yılında bağışıklık bilimi ile uğraşan Landsteiner’ın bu konuda yaptığı çalışmalar sayesinde bu uyuşmazlık tespit edilmiş ve bu konudaki sorunun önüne geçilmiş ve insanlık için ciddi bir hizmet sağlamıştır. Ve sanıyorum ki İmmünoloji bilimi bu konuda hizmet vermeye de devam edecektir.

Alerji Ve İmmünoloji Arasında Bir Bağlantı Var Mıdır?

Alerji, vücudun hastalık gibi zayıf düştüğü dönemlerde, bağışıklık sisteminin vücudu yabancı bakterilerden koruma amaçlı, ortaya çıkardığı tepkilerdir. Genel anlamda, İmmünoloji oluşumu sonucunda, alerji ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi çevrede karşılaştığı, virüs, mantar gibi yabancı bakterilere karşı, farklı şekillerde çalışır. Önce bakteriyi yabancı madde olarak algılar. Ve bunlara karşı savunma sağlar. Savunmayı sağlayan maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Vücudun yağ bezleri ve ter bezleri, mantar ve bakteri oluşumunu engeller.
Solunum yollarının, yüzeyinin tüylü ve dokulu yapısı, salgılanan mukoza yapısı, mikrop, toz ve bakterilerin akciğere girişini engeller.
Kulaklarda salgılanan acı ve asitli mukozanın, vücuda girecek zararlı bakterilere karşı koruması.
Gözyaşının tuzlu yapıya sahip olması sonucu, gözde hiçbir bakterinin yaşayacak alan bulamaması gibi, oluşan savunma maddeleri, vücudu dış çevreden korumaktadır. Çevremizde yaşayan birçok bakteri ve mikrop vardır. Ve biz bunları fark etmesek de, zararlı ve yararlı bakteriler kendi aralarında savaşmaktadır. Bunun sonucunda bünye zayıf düşerek hasta olmaktadır. Bakterilere karşı insan immünolojisi yani bağışıklık sistemi ne kadar kuvvetli olursa, hasta olma riski o kadar düşer.

İmmünoloji Kimlerde Ortaya Çıkar? Bulaşıcı mıdır?

Çoğu insanda, farklı farklı alerji belirtileri yaşanır. Kimisi gıda alerjisi, kimisi toz alerjisi kimisi de, mevsimsel alerji geçirir. İnsanın gündelik hayatını zorlaştıran bu alerjinin kişiye özel ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Her ne kadar herkes farklı alerji geçirse de, hepsinin nedeni, İmmünoloji yetersizliğinden kaynaklıdır diyebiliriz.

İmmün yetersizliği konusunda, eğer bir yılda, ikiden fazla sinüs enfeksiyonu ve sekizden fazla enfeksiyon hastalık geçiriliyorsa, derin doku ve organ apseleri ve ciltte uzun süren mantar enfeksiyonları gibi belirtiler görülüyorsa, vücut immün yetersizliği yaşıyor denilir.

Herkeste sıklıkla ortaya çıkan ve özellikle uzun süreli geçmişi olan alerjinin nedeni de budur. Alerji ve İmmünoloji farklı sağlık bilimleridir. Eğer bağışıklık sistemi bozuk çalışır ya da hiç çalışmazsa İmmünolojik bozukluk doğrultusunda, hastalıklar ortaya çıkar. Alerji de bunun sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir. Alerjiden kurtulmanın ilk yolu, alerjiye neden olan ne ise ondan uzak durmaktır. Eğer ileri boyutta hayatı tehlikeye atacak bir durumda ortaya çıkmışsa, doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Alerji Ve İmmünoloji Nasıl Tedavi Edilir? Hangi Doktor Bakar

Alerji ve İmmünoloji farklı sağlık bilimi alanları olsa da, birbiri ile bağlantıları vardır. Çünkü bağışıklık sistemindeki herhangi bir yetersizlik veya bozukluk, birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Arı, böcek türü alerjilerde, astım, saman nezlesi, gıda alerjisi gibi birçok alerji türlerinin tedavisinde, öncelikle deri üzerinden alerji testleri yapılır. Gerekli kan tahlilleri alınarak inceleme yapılır.

Hangi kategoride alerji belirtisi varsa, o kategoride testler uygulanır. Arı alerjisi ortaya çıkmışsa arı alerji testi, ilaç alerjisi görülüyorsa, deride ilaç alerjisi testleri ile çalışmalar yapılarak, teşhis konulur. Bağışıklık sistemi yetersizliği, anne karnında başlayabilir. Gündelik yaşamı içeresinde belirli dönemlerde ortaya çıkabilir. Bebeklik döneminde, kronikleşmiş alerjiler görülebilir.

Anne sütü bu konuda antibiyotik görevi gördüğü için, bebek bu süreci kolay atlatabilir. Fakat yetişkinlik döneminde ortaya çıkan alerjinin, uzun bir geçmişi var ise, müdahale ve iyileşme süreci biraz zaman alabilir. İmmünoloji ve alerji hastalıkları konusunda, çoğu sağlık merkezi, özel araştırma ve tedavileriyle birçok hastaya yardımcı olmaktadır.

Hastalık boyutu geçici bir alerji de olsa, uzman bir doktora giderek bu konuda bilgi sahibi olunmalıdır. Gıda alerjisi varsa özellikle, hangi besinden uzak durulması gerektiği konusunda bilinçlenmiş oluruz. Çünkü alerjik hastalıkların çoğu hayati tehlike boyutuna gelebilmektedir. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Bazen basit alerjik belirtiler gösterdiğimiz durumlarda da, basit bitkisel yöntemlerle geçici olarak hastalığı atlatabiliriz.

**  Astım
**  Allerjik rinit
**  Kronik öksürük
**  İlaç allerjisi
**  Arı allerjisi
**  Besin allerjisi
**  Lateks allerjisi
**  Anaflaksi (allerjik şok)
**  Ürtiker (kurdeşen, dabaz)
**  Anjioödem (herediter, akkiz, allerjik, idiopatik)
**  Allerjik kontakt dermatit, atopik dermatit
**  Mesleksel allerjik hastalıklar
**  Erişkin dönem primer immün yetmezlikleri (yaygın değişken immün yetmezlik)
**  Hipereozinofilik sendom tanı ve tedavisi
**  İmmünoterapi (allerjik nezle ve arı allerjilerinde aşı tedavisi)
**  Omalizumab (ağır allerjik astım tedavisi)

Allerjiyi saptamaya yönelik yapılan genel testler

**  Deri prik-intradermal testleri
**  Deri yama testi(patch test)
**  Otolog serum testi
**  Kanda spesifikIgE bakılması
**  Allerjenle provokasyon (yükleme)  testi

Astımı olan veya şüphe duyulan hastalarda yapılan uygulamalar

**  Solunum fonksiyon testleri
**  Reversibilite testleri
**  Bronş provokasyon testi
**  Allerji deri testleri

İlaç allerjisi olan veya şüphe duyulan hastalarda yapılan uygulamalar

**  İlaçlar ile deri testi (prik, intredermal, yama)
**  İlaç provokasyon testi

Besin alerjisi olan veya şüphe duyulan hastalarda hastalarda yapılan uygulamalar

**  Besinler ile deri testleri
**  Besinler ile kanda spesifik IgE

Arı alerjisi olan veya şüphe duyulan hastalarda hastalarda yapılan uygulamalar

**  Arılar ile deri testleri
**  Arılar ile kanda spesifikIgE


**Etiketler :immünoloji bölümü nedir,alerji ve immünoloji bölümü olan hastaneler kayseri,allerji immünoloji nedir,immünoloji hastalıkları belirtileri,immünoloji testi nedir,alerji hastalıkları bölümü,immünoloji nedir hangi hastalıklara bakar,çoçuk alerji bölümü olan hastaneler istanbulSağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap