Veba (Plague) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

  • 0 yorum
  • 1743 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Veba (Plague)  Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Kara ölüm ve bulaşıçı adıyla anılan en kötü hastalıklardan biridir.Tedavisi için yıllarca uğraşılan ve gizliden vucudu saran bu mikrop ne oduğu anlamadan tedavinin mümkün olmadığı bir hastalıktır.

Zararlı bir bakteri tarafından (Yersinia Pestis) oluşturulan enfeksiyonların ve hastalıkların tümüne verilen isimdir ”Veba.” Bulaşıcı ve öldürücü bunun yanı sıra fazlasıyla acıya sebebiyet vermektedir.

Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Vebanın farelerden bulaştığı kanısı yaygındır, ancak gerçekte bakteriyi yayan bir tür piredir. Ve fareler de bu hastalığın kurbanıdırlar. Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir.

Veba, pasteurella pestis olarak adlandırılan mikropların neden olduğu çok ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. damar ve lenflerde iltihaplanmaya, dokularda ise kanamaya neden olur.

Bakteri vücuda girdikten sonra 2-8 günlük kuluçka süresini takiben ani bir ateş yükselmesi, baş ağrısı, vücut ağrısı, titreme, şiddetli halsizlik, bulantı ve kusma görülür. Enfeksiyonun bulaşma yoluna bağlı olarak hastalığın üç formu vardır:

Bubonik veba: Vebanın en sık görülen formudur. Orta çağ Avrupa’sında ‘Kara Ölüm’ olarak bilinirdi. Pirenin ısırdığı ve bakterilerin vücuda girdiği yere en yakın lenf bezlerinde ağrılı şişme ve iltihaplanma görülür. İleri dönemlerde iltihaplı lenf nodları açılarak akıntlı hal alır. Tedaviye hemen başlanmazsa bakteri vücudun her yerine yayılalarak akciğer ve septisemik forma dönüşebilir.

Septisemik Veba: Bakteri vücuda girdiğinde bubon oluşturmadan direkt kan dolaşımına yayılırsa bu form gelişir. Bakteri vücuda pire ısırığı ile veya enfekte materyalin derideki çatlaklara direk temasıyla girebilir. Ayrıca ilerlemiş bubonik veba da septisemik forma dönüşebilir. Ateş, titreme, aşırı zayıflama, karın ağrısı, şok, ciltte ve iç organlarda kanamalar, buna bağlı olarak parmaklarda, ayaklarda, burun üzerinde dokuların ölümüne bağlı siyahlaşma görülür.

Pnömonik Veba (Akciğer vebası): Vebanın en öldürücü ve en az görülen formudur. Tedavisiz septisemik veya ilerlemiş bubonik vebanın kan yoluyla akciğerlere ulaşmasıyla veya enfekte partikülün solunum yoluyla alınmasıyla gelişebilir. gelişir.

Akciğer vebası gelişenler havaya saçtıkları enfekte parçacıklarla hastalığın diğer insanlara yayılımına neden olurlar. Ateş, öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, kanlı ve mukuslu balgam, solunum yetmezliği ve şok gelişir. Tedavi edilmeyenlerde birkaç gün içinde ölümle sonuçlanır.

En büyük ve yaygın belirtileri;

– kasık ağrıları,
– kan tükürme,
– burun kanaması,
– deri lekelenmeleri,
– halsizlik.

Tedavi

Tedavi için şüphe duyulması yeterlidir, tanının kesinleşmesi beklenmez. En etkili antibiyotik streptomisindir.

Korunma

Hasta ile şüpheli temas olduğunda 7 gün süre ile tetrasiklin veya sülfonamidle kemoprofilaksi önerilmektedir.

Vebanın Kendiliğinden Ortaya Çıkması Mümkün müdür?

Dünyada her yıl 1000 ile 3000 arasında veba vakasının yaşandığı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tespit edilmiştir. Bu veba vakaları özellikle yarı kırsal ve kırsal bölgelerde ortaya çıkmaktadır.

Kendiliğinden ortaya çıkabilen bu vakaların büyük bir bölümü bübonik vebadır. Doğal yollarla ortaya çıkan pnömonik veba vakaları ise yaygın değildir. Bu veba türlerinin her ikisi de standart kamu sağlığı tedbirleriyle hızlı şekilde kontrol altına alınabilir.

Pnömonik veba virüsü taşıyan bir kişiyle yakın temasta bulunarak virüsü kapan kişide hemen tedaviye başlanırsa hastalığın önlenmesi mümkündür. Hastalığın tedavi şekli ise, minimum 7 gün süreyle antibiyotik kullanmaktır.

Pnömonik vebalarda ölüm tehlikesini önlemek için, ilk semptomların ortaya çıkmasından itibaren bir gün içerisinde antibiyotik kullanılmalıdır. Hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesinde etkili olan farklı antibiyotikler mevcuttur. Bu antibiyotiklerin ağız yoluyla (oral) kullanılanları flurokinolon ve tetrasiklindir.

Veba Nasıl Önlenir?

Veba olan hastalar ayrı odalarda tutulmalı ve çevreyle temasları kesilmelidir. Hasta bakıcıları ise başlık, gözlük, eldiven ve gömlek giymeli, sağlık koşullarına tam olarak uymalıdır. Hastanın salgıları herhangi bir eşyaya bulaşırsa, o bölge kaynatılmalı, hastanın eşyaları ve odası dezenfektan solüsyonlar ile temizlenmelidir.

Vebadan ölen kişilerin cesetleri ilaçlanmalı ve daha sonra virüsün bulaşmaması için çok dikkatli bir şekilde defnedilmelidir. Herhangi bir şüphe durumunda veya salgın zamanlarında veba aşısı yapılmalıdır.

Veba, günümüzde tedavisi mümkün olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Erken teşhis edilen hastalık, aşılar ve antibiyotikler ile tedavi edilebilir. Vebaya neden olan virüs vücuda bulaştığı andan itibaren zarar vermeye başlayacaktır. Bu nedenle, hastalığın belirtileri görülür görülmez hemen doktora gidilmelidir.

Geç kalınması sonucunda bazı organlar fonksiyonlarını yitirebilir ve hasta hayatını kaybedebilir. Veba hastalığından korunmanın en iyi yolu, hasta olan kişilerden, virüse neden olan hayvanlardan ve pirelerin yaşadığı ortamlardan uzak durmaktır.


Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap