Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Tanı ve Tedavi

  • 0 yorum
  • 2457 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Tanı ve Tedavi

JİNEKOMASTİ NEDİR?

Jinekomasti (genellikle “erkek göğüsler” olarak anılır), erkek meme dokusunun büyümesidir. Jinekomasti meme ucunun altından başlayıp daha sonra göğüs bölgesine dışarı doğru yayılan kauçuksu veya sert bir kütle olarak ortaya çıkar. Doku yağ dokusu değil, glandüler dokunun genişlemesidir. Her iki memede de genişleme vakaların yaklaşık yarısında bulunurken, diğer durumlarda sadece bir memeyi etkiler. Genç erkeklerde ve yaşlı erkeklerde en yaygın olanıdır.

JİNEKOMASTİ BELİRTİLER NELERDİR?

İşaretler, memelerin etrafındaki az miktarda ekstra dokudan daha belirgin göğüslere kadar değişir. Bir veya her iki memeyi de etkileyebilir. Bazen, meme dokusu ihale veya ağrılı olabilir, ancak bu her zaman böyle değildir.

JİNEKOMASTİ NEDEN OLUR?

Hormon dengesizliği: Jinekomasti, seks hormonları testosteron ve östrojen arasındaki bir dengesizlikten kaynaklanabilir. Östrojen, meme dokusunun büyümesine neden olur. Bazen bu dengesizliğin nedeni bilinmemektedir.

Şişmanlık: Çok fazla kilolu olmak (obez), jinekomastinin yaygın bir sebebidir. Çünkü aşırı kilolu olmak, meme dokusunun büyümesine neden olabilen östrojen seviyelerini arttırabilir. Fazla kiloluysanız, meme dokusunu büyütebilecek fazla yağa sahip olmanız daha olasıdır. Bazı insanlarda kilo vermek veya daha fazla egzersiz yapmak yardımcı olabilir ancak her zaman durumu düzeltmeyebilir.

Yeni doğan erkek bebek: Jinekomasti yeni doğan bebekleri etkileyebilir, çünkü östrojen plasentadan anneden bebeğe geçer. Bu geçicidir ve bebek doğduktan birkaç hafta sonra ortadan kalkacaktır.

Ergenlik: Ergenlik döneminde, erkeklerin hormon seviyeleri değişir. Testosteron seviyesi düşerse, östrojen meme dokusunun büyümesine neden olabilir. Ergenlik çağındaki erkeklerde meme gelişimi ergenlik çağındaki hormonal değişikliklerden etkilendiği için yaygındır. Bu psikolojik strese neden olabilir. Ergenlikte jinekomasti genellikle erkek yaşlandıkça temizlenir ve hormon seviyeleri daha stabil hale gelir.

Yaşlılık: Erkekler yaşlandıkça, daha az testosteron üretirler. Yaşlı erkekler de daha fazla vücut yağına sahip olma eğilimindedir ve bu da daha fazla östrojenin üretilmesine neden olabilir. Hormon düzeylerindeki bu değişiklikler, aşırı meme dokusu büyümesine yol açabilir.

DİĞER NEDENLER

Jinekomasti’nin diğer nadir nedenleri şunlardır:

– İlacın yan etkileri: Örneğin anti-ülser veya kalp hastalığı ilaçlarının yan etkileri

– Spor performansı veya vücut geliştirme için anabolik steroidler alan erkeklerde sıklıkla jinekomasti gelişir. Aşırı alkol tüketimi jinekomastiye sebep olabilir.

– Bir sağlık durumu: Böbrek yetmezliği veya karaciğer hastalığı gibi

– Klinefelter sendromu: Nadir görülen bir genetik bozukluk

– Testislerde topaklar veya enfeksiyon

JİNEKOMASTİ TEDAVİSİ

Jinekomasti tedavisi her zaman gerekli değildir, çünkü ergenlik döneminde ortaya çıkan geçici jinekomasti genellikle üç yıl içinde tedavi olmaksızın kendi başına gider. Eğer ilaçlar jinekomastiye neden oluyorsa, ilacı kesmek jinekomastiyi azaltmada etkili olabilir. Altta yatan tıbbi durumların tedavisi de önemlidir.

Ancak, meme dokusu büyümesi konusunda endişeleniyorsanız bir hekime başvurabilirsiniz. Doktor tedaviye ihtiyacınız olduğunu düşünürse, şunları önerebilir:

– Hormon dengesizliğini ayarlayan ilaç: İlaçlar jinekomastinin erken evrelerinde kullanıldığında etkilidir, çünkü genişlemiş meme dokusu genellikle yaklaşık 12 ay sonra ortaya çıkar.

Jinekomasti için tedaviler kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır, bu yüzden bunların etkililiğini gösteren veriler sınırlıdır. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından jinekomasti tedavisi için hiçbir ilaç henüz onaylanmamıştır. Genel olarak, iki tip ilaç jinekomasti yönetimi için umut vermiştir:

Testosteron replasmanı: Bu terapi, düşük testosteron seviyeleri olan yaşlı erkeklerde etkili olmuştur, ancak erkek hormonunun normal seviyelerine sahip erkeklerde etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

SERM’ler: Selektif östrojen reseptör modülatörleri (SERM) tamoksifen (Soltamox) ve raloksifen (Evista), problemi tamamen ortadan kaldıramasa da, meme dokusunun miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle şiddetli veya ağrılı jinekomasti için kullanılır.

Fazla meme dokusunu çıkarmak için ameliyat: İlaçların skar dokusunun azaltılmasında etkili olma ihtimali olmadığından ameliyat tek olası tedavidir.

Rahatsızlığı en aza indirmede ve / veya fiziksel görünümü iyileştirmede yardımcı olacak çeşitli göğüs sıkıştırma giysileri ve yelekleri mevcuttur.

Günümüzde cerrahinin amaçlarından biri hastanın kesisini küçültmektir. Klasik cerrahi yöntemler büyük kesilerle yapıldığı için hastalara ameliyat sonrası ağrılı bir dönem yaşatmaktadır.

Erkeklerdeki meme büyümesinin yani jinekomasti tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Ameliyathane koşullarında eğer sadece yağ dokusu kaynaklı bir fazlalık varsa liposuction işlemi ile müdahalenin büyüklüğüne göre zaman yarım saat yada bir saat arasında değişir.

Jinekomasti hakkında sık sorulan sorular

Erkekte meme büyümesi için ameliyat mutlaka gerekli midir?

Eğer altta yatan bir hastalık mevcut değilse, cerrahi tedavi tek seçenektir.

Jinekomasti ilaç ile tedavi edilebilir mi?

Cerrahi jinekomasti tedavisinde altın standarttır. Cerrahiye karşı olan bazı hastalarda testesteron, clomifen ve tamoksifen gibi östrojen karşıtı ilaçlar ve danazol ile sınırlı bir başarı elde edilebilmiştir. Ancak bu ilaçların çok fazla yan etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Jinekomasti meme kanseri riskini arttırır mı?

Tüm meme kanserlerinin sadece %1'i erkeklerde görülmektedir. Meme kanseri gelişmesi için jinekomasti olması riski artırmaz.

Jinekomasti bir hastalık mıdır?

Aslında erkekte meme büyümesi bir hastalıktan çok estetik kaygılara yol açan bir problemdir. Tabi ki bazı hastalıkların bir belirtisi olarak da oluşabildiği unutulmamalı ve eğer böyle bir şüphe varsa mutlaka gereken tahliller yapılmalıdır. Ancak çoğunlukla altta yatan bir hastalık eşlik etmez. Ergenlik döneminde kendi vücudundaki değişimleri son derece yakından takip eden gençler; vücudunda oluşan ve karşı cinsin seks karakteri olarak tanımlanan meme büyümesini doğal olarak utanç verici bulabilirler. Buna bağlı olarak da toplumdan soyutlanma ve vücudunu saklama yoluna gidebilirler. Arkadaşlarının yanında soyunmaktan çekinip, denize dahi girmek istemeyebilirler. Bazen içine kapanık, bazen de agresif olabilirler. Pek çok hasta psikososyal yönden bu anlamda sıkıntı yaşar.

Jinekomasti ameliyatı sonrası meme tekrar büyüyebilir mi?

Özellikle liposuction yöntemi ile yapılan kapalı cerrahilerde, ameliyat sonrasında eğer hasta çok fazla kilo alırsa durum tekrarlayabilir. Açık teknikle meme bezinin çıkarıldığı durumlarda nüks ihtimali yoktur.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından sonra yapılabilir?

Ergenlik ile başlayan fazla meme gelişimi, ergenlik dönemi sonrasında sıklıkla kendiliğinden gerileyebilmektedir. Ergenlik dönemi sonrası, yani yaklaşık 17-18 yaşından itibaren bu ameliyat yapılabilir. Ciddi psikososyal problem yaşayan bireylerde duruma göre ameliyat daha erken yaşlarda da planlanabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Ameliyat gecesi, dokuların altına verilen uzun etkili lokal anesteziklerden dolayı hiç ağrı olmamaktadır. Sonrasında 1-2 gün çok hafif ağrılar olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altında tutulur.

Jinekomasti ameliyatı sonrası nekahet süresi ne kadardır?

Ameliyat sonrası aynı gün ya da 1 gün sonra taburcu edilen hastaların normal yaşantılarına dönmeleri 3-4 gün içinde mümkün olur. Ameliyat sonrası korse kullanımı hastanın sosyal hayatını kısıtlamamaktadır. Spor aktivitelerine 1 ay sonra başlanılabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Liposuction yöntemi ile yapılan ameliyatlar çok küçük deliklerden girilerek gerçekleştirildiği içim izler çok ufak ve belli belirsiz olur. Açık ameliyatlarda ise, meme başının kahverengi kısmına yerleştirilen iz dokusu, zaman içerisinde iz tedavisi ile birlikte oldukça silik ve belli belirsiz olarak iyileşmektedir.

Jinekomasti ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olma ihtimali olan kanama, enfeksiyon ve yara yeri iyileşme problemleri bu ameliyat için de geçerlidir. Titiz yapılmış cerrahilerde bu tip riskler oldukça azdır. Bazen ameliyat sonrası dönemde, meme bezinin fazla çıkarılması ya da yetersiz cilt çıkarılması sonucu, meme başı ve etrafında düzensiz görünüm ya da çökme problemleri oluşabilir. Her iki durumda da mevcut sorun basit estetik girişimler ile düzeltilebilmektedir.

Ameliyat sonrasında ne kadar süre ile korse takılmalıdır?

Jinekomasti ameliyatı sonrası 1 ay korse kullanılması gerekmektedir. Bu sayede hem fazla şişlik olmamakta, hem de deri alttaki yapılara daha iyi uyum sağlamaktadır. 1 ay süresinde korsenizi size önerileceği kadar çıkartabileceksiniz. Jinekomasti korsesi, gömleğin ve t shirt ün altından gözükmeyen bir korsedir.

Fast-food'dan kaçının

Fast- food tarzı beslenme ve glisemik indeksi yüksek karbonhidrattan zengin gıdaların sıkça tüketilmesine bağlı olarak vücutta insülin hormon salınımı artar. Bu da vücutta yağ depolanmasına yol açar. Depolanan yağın belli bir bölümü erkeklerde meme dokusunda yoğunlaşır. Ayrıca günlük fiziksel aktivitenin sınırlı olduğu masa başı işlerde çalışmak ve hareketsiz yaşam tarzı depolanan yağın yakılamaması ve biriken yağ oranının giderek artmasıyla sonuçlanır.

Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap