Laktik Asidoz - Nedir? Belirtiler, Tedavi

  • 0 yorum
  • 8519 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Laktik Asidoz - Nedir? Belirtiler, Tedavi
« : 31 Aralık 2017, 11:07:33 »
Laktik asidoz - nedir? Belirtiler, tedavi

Hastalık hakkında genel bilgi

Yani konuşmamızın konusu laktik asidoz. Nedir ve nasıl tedavi edilecek? Bu, hiperlaktak asidik komanın kışkırttığı bir sapma. Bu komplikasyon diabetes mellitus hastaları için özellikle önemlidir. Sonuçta, vücutta (ciltte, beyinde, iskelet kaslarında vs.) laktik asit birikimi metabolik asidoz gelişimini daha da tetikleyebilir. Böyle bir komplikasyondan nasıl kaçınacağınızı anlamadan önce, oluşumunun olası nedenlerini düşünmelisiniz.

Ana nedenler

Laktik asidoz (bu hastalığın semptomları ve tedavisi aşağıda tartışılacaktır) gibi patolojik durumlar ortaya çıkabilir:

* bulaşıcı ve iltihaplı hastalıklar;
* ağır fiziksel travma;
* böbrek yetmezliği;
* kronik alkolizm;
* akut miyokard infarktüsü;
* büyük kanamalar;
* karaciğer hastalığı.


Diğer şeylerin yanı sıra, laktik asidoza neden olan faktörlerin arasında biguanitler tarafından özel bir yer alınır. Bu nedenle, minimal dozlarda dahi buharlaşan türden preparatlar, özellikle karaciğer veya böbrek lezyonlarında bu komplikasyonu kolaylaştırabilir.

Ayrıca, bu patolojinin, sıklıkla fiziksel egzersizin uzaması nedeniyle gelişen iskelet kas hipoksisi ile gerçekleştiği unutulmamalıdır. Buna ek olarak, bazı durumlarda bu hastalığın nedeni lösemi ve bir dizi diğer tümör prosesi. Ayrıca vücutta solunum yetmezliği ve tiamin eksikliği de bulunmaktadır.

Laktik asidoz: hastalık semptomları Patoloji hızla gelişir ve sadece birkaç saat içinde tüm vücudu kaplar. Hastalığın akut seyrinin başlamasından önce hastanın genellikle herhangi bir semptomu olmadığını belirtmek gerekir. Kanda fazla miktarda laktik asit olduğunu anlayabileceğinize dair bazı işaretler olmasına rağmen.

Bu tür özellikler şunları içerir:

* kaslarda ağrı;
* apati;
* göğüs kafesinin arkasında ağrı;
* hızlı nefes alma;
* uykusuzluk veya tersine, uyuşukluk.

Ek olarak, böyle bir patolojik durumun başlıca semptomuna kardiyovasküler yetmezlik denebilir. Sonuçta, asitlik artışı nedeniyle bu hastalık karmaşıktır.
Laktik asidoz bulguları, hastalık seyrinde daha belirgindir. Böylece hasta bulantı hissi uyandırır.

Belirli bir süre sonra hastalar kusma yaşarlar ve bunu takiben karında şiddetli ağrı olur. Bu aşamada bir kişinin yardım görmemesi durumunda, durumu ciddi şekilde bozulmaktadır. Bu durumda, hasta gerçekliği algılamayı bırakır.

Çevresindeki insanların eylemlerine çok yavaş tepki vermeye başlar. Bazen hasta çeşitli kasların istemsiz daralmasına neden olur ve konvülsiyonlara neden olur ve hastanın motor yeteneği önemli ölçüde zayıflar.

Hiperlaktasidemik komanın ortaya çıkışının habercisi aralıklı nefes alır. Aynı zamanda, yabancı kokular görülmemektedir (örneğin ketoasidozda olduğu gibi). Bundan sonra kişi sadece bilinç kaybeder.

Teşhis

Makalenin başında ortaya atılan soruyla ilgilendik: "Laktik asidoz - bu nedir?", Bu sapmanın işaretleri düşünüldü. Şimdi bu durumda nasıl davranacağımız hakkında konuşmalıyız. Sevdikleriniz yukarıda belirtilen belirtilerin en azından bir kısmını gösterdiyse derhal bir doktor çağırmalısınız.

Hastanın laktik asidoz olduğu gerçeği değil. Sonuçta, bu belirtiler diğer hastalıkları gösterebilir. Doğru tanı koymak için genel bir kan testi yapmanız gerekir. Azalan bikarbonat ve rezerv alkalinite kadar, artmış laktik asit içeriği gösteriyorsa, özellikle laktik asidoz hakkında konuşmak mantıklı olur.

Laktik asidoz:

Böyle bir hastalıkta terapi, hipoksi ve asidozun hızla ortadan kaldırılmasını amaçlamalıdır. Acil bakım, günde iki litreye kadar hacim ile intravenöz (damla damla) sodyum bikarbonat (% 4 veya% 2.5) solüsyonu sağlar. Bu durumda, doktorlar kandaki pH ve potasyum düzeylerini sıkı bir şekilde kontrol altında tutmalıdır.

Buna ek olarak, laktik asidoz için zorunlu yoğun bir insülin terapisi veya insülin ile tek bileşenli terapidir. Ek ilaçlar olarak, doktorlar günde 200 mg'lık bir miktarda damar içi karboksilaz (damla) kullanmaktadır. Topikal, hemostazın düzeltilmesine katkıda bulunan, healopinin küçük dozlarının yanı sıra kan plazması olan reopolyglucin'in uygulanmasıdır.

Hastalığın önlenmesi

Peki, sorunun cevabı: "Lactoacidosis - nedir?" Bilirsin. Ve böyle bir sıkıntıya nasıl izin vermiyorsun? Hiperlaktakidemik komanın başlamasını önleyici önlemler olarak, diyabetin telafisi için hipoksi koşulları ve kontrolü uyarıları vardır. Laktoasidoz, biguanidlerin kullanımından ortaya çıkarak, ilacın dozlarının bireysel olarak belirlenmesinde özel önem gerektirir.

Çoğu zaman, bu hastalık, diyabetini bilmeyen hastalarda bulunur; bunun bir sonucu olarak, hastalığın gerekli tedavisi yoktur. Laktik asidozun ortaya çıkmasını önlemek için reçete yazan tüm doktorların talimatlarına sıkı sıkıya bağlı kalınmalıdır.

Ayrıca, hastalığın dinamiklerini izlemek, düzenli olarak tam tıbbi muayene yapmak, tüm testleri yapmak ve uygun terapi almak gereklidir. Herhangi bir laktik asidoz şüphesiyle, herhangi bir gecikme olmadan endokrinolog ile görüşmelisiniz. Ancak bu şekilde olumsuz sonuçlardan kaçınabilir ve bu hastalığa eşlik eden hoş olmayan belirtilerden kurtulabilirsiniz.


Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap