Diyabette GLP-1 Tedavisi Nedir?

  • 0 yorum
  • 2581 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Diyabette GLP-1 Tedavisi Nedir?
« : 08 Aralık 2017, 23:26:15 »
Diyabette GLP-1 Tedavisi Nedir?

GLP-1 HORMONU

Houston Baylor Tıp Fakültesi Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Bölümü öğretim üyesi, Amerikan Diyabet Birliği Teksas Temsilcisi Prof. Dr. Alan J. Garber da ABD'de 23 milyon diyabetli bulunduğunu belirterek, semptomların olmamasının, bu hastalığın kişide bulunmadığı anlamına gelmediğine dikkati çekti.

Garber, “Pankreas yetersizlik göstermeye, belirtilerden çok önce başlayabiliyor. ABD'de 53 milyon prediabetik hasta var. Yani her 1 diyabet hastasına 1 prediabetik hasta düşüyor. Bu, aslında diyabet teşhisi konulmadan 10 yıl önce başlayabilen bir süreç” dedi.

Pankreasın içindeki şeker düzeyini kontrol eden faktörün, tüketilen gıdalar olduğunu anlatan Prof. Dr. Garber, gıda tüketimiyle birlikte mideden pankreasa ne kadar insülin salgılaması gerektiğine yönelik sinyaller gittiğini, diyabet hastalığında ise bu sürecin bozulduğunu söyledi.

Diyabet tedavisi için üzerinde çalışılan GLP-1 hormonunun pankreasın insülin yanıtını yeniden uyandırdığını kaydeden Garber, öte yandan, diyabet hastalarının önemli sorunlarından kilo sorununa da doygunluk hissi yarattığı için olumlu etki ettiğini ve kilo vermeye neden olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Garber, “GLP-1 hormonu, diyabet hastası olanların hastalıkla başa çıkmasında diyabet hastası olmayıp aday olanlarda hastalık gelişiminin engellenmesinde etkili olabilecek. 2 yıldır bu tedaviyi gören ve takipte olan hastalar var. Günde bir kez enjeksiyon yoluyla GLP-1 hormonu verilen hastaların, eski tedavi yöntemlerini kullanan hastalara göre hem glikoz seviyesi daha iyi kontrol altına alınıyor, hem de hastalar kilo veriyor” diye konuştu.

Diyabet hastalarında, pankreastaki insülinin giderek azaldığını ve daha fazla ilaç kullanma ihtiyacı doğduğunu vurgulayan Garber, “Ama GLP-1 hormonu sayesinde erken dönem diyabeti çok kısa sürede kontrol altına alabiliriz ve yan etkileri de çok daha az” dedi.
Prof. Dr. Garber, hayvanlar üzerindeki çalışmalarda bu yeni hormonun pankreasta insülin salgılayan hücrelerin yenilenmesine neden olduğunun görüldüğünü vurguladı.

Novo Nordisk İlaç Firması Medikal Danışmanı Doktor Tanzer Balkır da GLP-1 hormonunun vücutta normalde bulunduğunu ancak üretildikten 2 dakika sonra enzimler tarafından parçalandığını söyledi.

Enjeksiyonla dışarıdan verilen GLP-1 hormonunun ise vücutta oldukça kalıcı olduğuna işaret eden Balkır, “Yapılan çalışmalar çok olumlu ve ruhsatlandırma çalışmaları devam etmekte” dedi.

GLP-1 analogları ikiye ayrılır:

Uzun Etkililer
Kısa Etkililer

Bu ilaç grubunun en önemli farklılığı klasik tedavilere kıyasla üstünlükleridir. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

* GLP-1 analogları kan şekerini ayarlama konusunda son derece etkindirler.
* Merkezi sinir sistemi aracılığıyla beyni etkileyerek iştah azaltıcı etki yaparlar.
* Mide boşalmasını yavaşlatıcı etkileri vardır.

Ekstra pankreatik etkiler dediğimiz pankreas üzerindeki son derece önemli etkilerdir. Bunların beyin, kalp ve özellikle pankreastaki en önemli hücrelerden birisi olan beta hücre rezervi üzerine olumlu etkileri söz konusudur.

Bu grupta şimdilik sadece iki çeşit ilaç bulunmaktadır:

Günde iki defa yapılan model

Günde bir defa yapılan 24 saat etkili model

Bütün dünyada uygulanan tedavilerde bazı eğilimler söz konusudur. Bu eğilimlerin başında da mümkün olduğunca az insülin düzeyi yaratarak mükemmel tedavi etme sanatını geliştirmek gelmektedir. GLP-1 analoglarının buradaki en önemli etkenlerinden birisi de budur.

GLP-1 analoglarının bir başka önemli etkisi glikoz bağımlı etki göstermeleridir. Bir başka deyişle kan şekeri ne kadar yüksekse, kan şekeri düşürücü etkileri o kadar güçlü; kan şekeri ne kadar düşükse, etkileri o kadar azdır. Bu sayede hipoglisemi yapıcı etkileri de son derece azalmaktadır.

GLP-1 analoglarının bir diğer yararı ise “Glukagon” adı verilen hormon düzeyinde önemli bir azalma sağlayarak buna bağlı kan şekerindeki dalgalanmalar üzerinde yaptığı önemli etkilerdir. Kullanım şekillerin çok zor olmadığını, hatta insülinden daha kolay olduğunu söylemek mümkündür. GLP-1 analoglarının günde 1 defa veya diğer ürün için günde 2 defa kullanılıyor olması yaşam kalitesinde bir artışa neden olmaktadır.

Bu konuya ilişkin bir başka husus da şudur: Günlük kan şekeri dalgalanmalarını diyabetin komplikasyonlarının gelişiminde son derece etken gibi görünmektedir. GLP-1 analoglarının bu aşırı dalgalanmalar üzerine çok iyi etkileri söz konusudur.

GLP-1 analogları; hem günlük kan şekeri, hem de dalgalanmalarının azaltılması üzerinde son derece etkin ilaçlardır.


« Son Düzenleme: 01 Ocak 2018, 22:11:45 Gönderen: esudur »
Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap