Diyabet ( Şeker Hastalığı )Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

  • 0 yorum
  • 1935 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Diyabet ( Şeker Hastalığı )Tedavi Edilmezse Ne Olur

Şeker hastalığı kontrol edilmez ise ne olur sorusunun cevabı ise sırasıyla önce göz sonra kalp ve böbreklerde hasar oluşturmaya başlar. Daha sonrasında kol ve bacaklarda morluklar oluşturarak kol ve bacakların kesilmesine kadar gidebilmektedir.

Dikkat edilmeyen ve tedavisi yapılmayan şeker hastalıklarında en çok yaraların iyileşmemesi konusunda sıkıntılar olabilir. Genellikle topuklarda yada kol ve bacaklarda oluşan karalar kolay kolay iyileşmemekte ve kangren olarak bölgenin kesilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kesinlikle şeker hastalığı takip edilmesi en önemli hastalıklardandır.

seker-hastalikleri-kalp-damar-sorunlari

Şeker hastası olan biri şeker hastası olmayan birine göre Kalp Krizi yaşama riski tam 6 katıdır.

Kısaca şeker hastalığına dikkat edilmezse neler olacağını inceleyelim.

Şeker hastalığı çok sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Dünyada 2020 yılından sonra en sık görülen hastalık olması bekleniyor ve hastalıklar konusunda ilk sırayı alacağı. Şeker hastalığınız var ve dikkat etmiyorsanız kesinlikle büyük hata yapıyorsunuz demektir. Şeker hastalığı önemsenmez ise ortalama 40 yaşından sonra başa büyük belalar açabilmektedir.

Yaraların İyileşmemesi: Şeker hastalığının en büyük belirtilerinden biridir. Açılan yaralar çok geç iyileşir ve morarmalar olur hatta belli süre sonra kangrene çevirebilmektedir. Kangren sonucunda uzuv kesilebilir. Ayak ve kol damarlarında tıkanmalar da yaşanabilmektedir.

Böbrek Yetmezliği : Şeker hastaları böbrek yetmezliği çekme riski normal insanlara göre tam 3 kat fazladır. Her 4 şeker hastasından biri böbrek yetmezliği riski bulunmaktadır. Ayrıca tedavi edilmeyen umursanmayan şeker hastalarında bu oran %50 daha fazladır. Bu süreç sonunda diyaliz kaçınılmaz sondur.

Körlük ve Görme Bozuklukları: Aslında şeker hastalarının belli bir yaştan sonra en çok yaşadığı sonuçlardan biride görme yetisini kaybetmektir. Diyabet ilk önce göz damarlarında hasar oluşturur ve görme problemleri ortaya çıkarır. Sonrasında ise körlüğe kadar giden bir süreçtir.

Kalp Krizi ve Damar Tıklanması: Şeker hastalığının en büyük zararı damarlara verdiği için şeker hastası olmayan insanlara göre kalp krizi riski çok daha yüksektir.

Diş Kaybı ve Diş Eti Hastalıkları: Diyabetin en büyük zararlarından biride tedaviye dikkat edilmemesi durumunda diş kayıpları çok fazla görülür. Ayrıca diş etlerinde çökme ve geri çekilme de çok sık görünen sonuçlarındandır.

Halsizlik ve Yorgunluk : Dikkat edilmeyen şeker hastalığı tedavisinde en sık görülen sonuçlardan biride halsizliktir. Şeker hastalarında gün içinde çabuk yorulma ve halsizlik çok fazla görülür.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları: Tip 2 hastalarda kardiyovasküler hastalık, diyabet süresi ve şiddeti ile paralel etki gösterir. Kalp hastalığı diyabetli olmayanlardan daha fazla görülme riski vardır.

Yağ Metabolizması ve İnsülin: Dolaylı etkiler. Şeker hastaları insülin eksikliği sonucu glikozu kullanamaz. Sonuçta enerji açığı ortaya çıkar. Bu enerji açığını gidermek için yağlar depolarından sökülerek kana karışır. Kandaki yağ miktarı artar. Bu da damar sertliğine yol açar. Bu yağların bir bölümü karaciğerde glikoza dönüştürülür. Vücut, şekeri kullanamayınca yağı kullanmak ister. Karaciğer, yağı yakınca “keton” adı verilen zehirli atık madde üretilir. Ketonlar kanı asidik hale getirirler bu nedenle zararlıdırlar.

Diyabetli de tükürük salgısında azalma, ağız kuruluğu, ağızda yanma, diş eti hastalıkları ve diş kaybı olabilir. O nedenle dişlerin fırçalanması ve bakımı önemlidir. Kadınlarda dış üreme organlarında şiddetli kaşıntı görülür. Diyabet hastalarında genellikle tansiyon ve kolesterol yükselir. Kalp damar hastalıları ve böbrek yetmezliği görülebilir.

Ayak parmaklarında veya topuğunda çıkan yara kangren olabilir. Ayak parmaklarında damarlarda tıkanmalar görülebilir.

İnsülin yetersizliğinden dolayı kan şekeri yüksektir. Çok yer, ancak şekeri hücre içine sokacak miktarda insülin olmadığı için hücreler beslenemez. Sonuçta kilo kaybı meydana gelir.

Yukarıdaki sonuçlardan da anlaşılacağı gibi şeker hastalığı kesinlikle takip edilmesi gereken bir hastalıktır. Süreç çok uzundur ve çoğu insan tedaviye dikkat etmemektedir. Fakat kesinlikle şakası olmayan ve ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Siz siz olun şeker hastalığınıza çok dikkat edin. Yaşamınızın her saniyesi değerli….
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2017, 10:14:59 Gönderen: esudur »
Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap