Fimozis Nedir? Sünnet Derisi Darlığı, Sakıncaları ve Tedavisi Nasıldır?

  • 0 yorum
  • 1897 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Fimozis Nedir? Sünnet Derisi Darlığı, Sakıncaları ve Tedavisi Nasıldır?


Fizyolojik Fimozis - Bitik | Halk arasında bitik olarak isimlendirilen fizyolojik fimozis sünnet derisinin penis başına yapışık olma durumudur. Yenidoğan bebeklerin % 96’sında fizyolojik fimozis vardır.

Fakat pratikte fimozis bahsedilen vaziyeti tanımlamaz. Hekimler fimozis terimini sünnet derisinin ucundaki açıklığın bebeğin sidik yapmasını güçleştirecek ve bu duruma mecbur biçimde yoğun çok balanopostit (sünnet derisi enfeksiyonu) geçirmesine sebep olacak oranında dar bulunduğu gidişatı tanımlamak amacıyla kullanırlar.

Fimozis Tedavisi

Daha en başta belirttiğimiz suretiyle Sünnet derisinin arkaya çekilememesi minik yaş gruplarında fizyolojiktir. Çoğunlukta hekimlerin yanlış yönlendirmeleri ve aile bireylerinin yanlış tutumlarıyla sünnet derisinin yanlış yöne çekilmeye çalışılmasıyla ağrıyla beraber yırtılma ve kanamalarla sünnet derisinin ucunda çok skarlaşma (nedbe dokusu) meydana gelir. Meydana gelen bahsi geçen skarlı doku halkası aslen fimozistir. Öteki edinsel sebepler; sünnet derisine ilişkin enfeksiyon( balanopostit) atakları, fena hijyen ve sünnet sonrasında çok aşırı nedbe dokusudur. Fimozisin fakat %5’i konjenitaldir. Fimozis tanısını koyarken prepisyumun arka çekilememesi tamamen değildir. Sünnet derisindeki açıklık çapının 0.5 santimetre’den dar mevcut olması ve idrarı dışarıya atma esnasında sünnet derisinin balonlaşması tipiktir. Çocuk idrarını çoğu zaman az az yapabilir. Terapisi için sünnet en fazla kabul gören usüldür. Fakat steroid muhteviyatlı kremler bile sünneti düşünmeyen aileler için alternatif olabilmekte.

Doğru Teşhis Önemlidir

Aslen erken yaşlarda organik 1 süreç duran fimozis çoğunlukla yanlış yorumlara sebep olur. Smegma birikintileri, sünnet derisi koşullarında dışardan de kolaylıkla görülebilen, çoğunlukla aileyi endişelendiren ve elle hissedilebilecek şişlikler durumuna gelmektedir. Bunlara sünnet derisi incileri ismi verilmekte ve bunların temizlenmesi şeklinde 1 zorunluluk bulunmamakta. Zaman içinde penis başı ve sünnet derisi birbirlerinden ayrıldıkça dışarı boşalırlar. Bahsi geçen vaka çoğunlukla ailenin evlatlarının penisinden irin boşalıyor şikayetleri ile başvurmasına usül açar.

Fizyolojik Fimozis - Bitik

Bu durum isminden de anlaşılacağı üzere fizyolojik bir durumdur ve açılması gerekmez. Hatta açılması çocukta ağrı ve sünnet derisinde yırtılmalara neden olur. Bu yırtıklar da iyileşirken striktür denilen daralmaya neden olarak başlangıçtaki darlık durumunun daha da ileri boyutlara çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yapışıklık sünnet derisinin iç yüzündeki epitelin salgısı ve fizyolojik ereksiyonlar ile zamanla kendiliğinden ayrışır. Ayrışma üç yaşında % 65 ve puberte sonrasında da % 100 olur.

Sünnet derisinin iç yüzünden salgılanan salgılar penisin baş kısmının nemli kalmasını sağlar. Normalde bu salgı sünnet derisi ile pipinin arasından akarak boşalır. Fakat sünnet derisinin penise yapışık olduğu fimozis durumunda bu salgı akamaz ve suyu emilerek smegma ismi verilen peynirimsi bir yapı ortaya çıkar. Bazen bu smegmalar birleşerek bir kitle halini alır ve dıştan bakınca sünnet derisini altında bir kitle şeklinde görülürler. Bu kitleye smegmal kist denir. Her ne kadar bu kistler zararsız ve fizyolojik bir durum olsa da bazı aileler bu şişlikten rahatsız olurlar. Hatta bu kistik oluşumlar sünnet derisinin penisden ayılmasına yardımcı olarak bir nevi fayda bile sağladıkları söylenebilir. Hiç müdahale edilmeseler bile bu kistler genellikle büyüyerek sünnet derisinin ucundan dışarı boşalırlar.

Ancak nadiren bu peynirimsi görüntüler enfekte olabilirler. Bu durumda sünnet derisi şiş ve kızarık görünür ve penis başından sarı renkte, sulu bir akıntı gelir. Tedavisinde de antiseptikli solüsyonlarla ılık oturma banyoları, nonsteroid analjezik ve antiinflamatuar ilaçlar (ibufen gibi) ve lokal antibiyotikli kremler ve gerekirse sistemik antibiyotikler kullanılabilir. Genellikle çok hızlı bir şekilde ortaya çıkan bu durum uygun tedaviyi takiben 48-72 saat içerisinde düzelir. İlk kez meydana geliyorsa ve tekrarlamıyorsa bu tedavi yeterlidir, ancak tekrarlayan durumlarda sünnet kesin çözüm olmaktadır.

Plastik Kıskaç Yöntemi Nedir?

Plastik kıskaç yöntemi, son yıllarda yaygın olarak uygulanan ve kesilecek olan sünnet derisinin ilk önce plastik bir kıskaçla sıkıştırılıp, sonra kesilmesine dayanan bir sünnet tekniğidir. Plastik kıskaç sünnet derisini sıkıca tuttuğu için kesilirken kanama riski bulunmaz. Dokuları plastik kıskaçla sıkıştırıp sonra kesme prensibi yıllardır bebeklerin göbek kordonunu keserken de kullanılıyor. Yeni doğan bebeğin kordonu kesilirken artık dikiş kullanılmıyor, bunun yerine plastik toka benzeri bir klipsle kordon tutturup sonra kesiliyor. Sünnette kullanılan plastik kıskaç, göbek kordonuna uygulanan klipsin, pipiye uyarlanmış yuvarlak şekli olarak tanımlanabilir. Belirtmek isterim ki, uygulanan bu yöntem cerrahi prensiplere tamamen uygundur. Buradaki hedef, kesilen yara dudaklarının bir arada tutulmasıdır.

Günümüzde, bu hedefe ulaşmak için, dikişe alternatif olarak kullanılan birçok materyal bulunuyor. Örneğin kafa kesiklerinde dikiş yerine steril bantlar (steril strip) kullanılıyor. Bu bantlar yardımıyla bir araya getirilen yara uçları 4-5 gün içerisinde iyileşiyor. Büyük ameliyatlarda uzun yaraları kapatmak için tel zımbalar (stapler), kısa yaralarda doku tutkalı (fibrin glue) kullanılıyor. Dikişe alternatif olarak kullanılan bu malzemelerin tek görevi yara kenarlarını uç uca getirmek ve bir süre için bu pozisyonda tutmak.

Plastik kıskacın da tek görevi yara dudaklarını bir arada tutmak. Dikiş, çelik zımba, steril bant, doku yapıştırıcısı veya plastik kıskaç gibi tüm materyaller yaraları kapatmak için sadece birer araç. Amaç, vücuda zarar vermeden yara uçlarının bir araya getirilmesi. Sünnet için bu amaca en uygun materyal, daha uygunu keşfedilene kadar plastik kıskaç olarak görünüyor.

Plastik kıskaçla sünnet tekniğinin geçmişi 150 yıl öncesine dayanıyor. Yılar önce metalik klipsle sünnet derisi sıkıştırılarak kesiliyordu. 1980’li yıllarda, Hacettepe üniversitesinde üroloji asistanıyken, yenidoğan bebeklerin sünnetini, “gomko” denilen, çan şeklindeki metal sıkıştırıcıyla yapıyorduk. Şunu da belirtmek isterim ki stajyerlik yıllarımda, kaynatılarak kullanılan cam enjektörlerle kan alınıyordu. Plastik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte birçok tıbbi malzemenin plastikten yapılan ve tek kullanımlık benzerleri üretildi. Örneğin, plastik kullan-at enjektörler ülkemizde son 20 yıldır kullanılıyor. Aynı şekilde gomko cihazının da tek kullanımlık plastik versiyonu üretildi.

Tek kullanımlık (kullan-at) plastik kıskaçlar yaklaşık 20 sene önce Avrupa ve ABD’de, 10 yılı aşkın süredir ülkemizde kullanıma girdi. Günümüzde artık metalik klips, yani gomko yerine bu tek kullanımlık plastik klipsler kullanılıyor. Bu plastik klipsler sadece bir kere kullanılabiliyor ve steril paketler halinde bulunuyor. Ülkemize ilk olarak bir Hollanda firması tarafından üretilen ve Singapur yapımı olan plastik kıskaçlar kullanıldı, ancak son yıllarda yerli üretim olan ve CE belgesine sahip plastik kıskaçlar da kullanıma sunuldu. Plastik kıskaçlar, çocuğun pipi boyuna göre 10 numaradan başlayıp 18 numaraya kadar büyüyerek gidiyor. Sünnet sırasında her çocuğa pipisine uygun numara seçiliyor. Plastik kıskaç iki kısımdan oluşuyor. İlk bölüm, şeffaf huni benzeri yaklaşık 2cm uzunluğunda, iç kısmı boş olan bir plastik parçadan oluşuyor. İkinci kısım ise beyaz, çember şeklinde ve kilit mekanizması olan bir plastikten oluşuyor.Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap